A vezérlő működése
A vezérlő érzékelőkön keresztül folyamatosan figyeli a kollektor (T1) és a tároló alsó részének (T2) hőmérsékletét. Amint a nap felmelegíti a kollektort és van 8°K hőmérséklet különbség a tároló és a kollektor között (állítható érték), elindítja a szivattyút. A szivattyú a hővezető folyadékot a tároló alsó, hidegebb részéből a kollektorba pumpálja. A nap a kollektorban felmelegíti a hővezető folyadékot, ami ezután visszafolyik a tárolóba. A hővezető folyadék a használati melegvizet a tárolóban levő hőcserélőn keresztül melegíti fel.
Vezérlő funkciók leírása
Automatikus tároló töltés
A vezérlő folyamatosan ellenőrzi a kollektor (T1) és a tároló alsó része (T2) közti hőmérséklet különbséget. Amint a kollektorban (T1) 8°K-kal (állítható érték, beállítások: P2 [K]) magasabb a hőmérséklet, mint a tároló alsó részében (T2), valamint biztonsági korlátozás nem tiltja, a szivattyú bekapcsol.
Maximum tároló hőmérséklet
A maximum tároló hőmérséklet funkció a tároló túlmelegedését hivatott megelőzni. Ha a tároló alsó részének hőmérséklete (T2) eléri a beállított maximum értéket (gyári alapbeállítás esetén 60°C, beállítások: P1), a töltés leáll, folytatásához ennél az értéknél legalább 3°K–nel alacsonyabbnak kell lennie.
Maximum kollektor hőmérséklet
Hosszú napsütés esetén a hővezető folyadék hőmérséklete (T1) 130°C fölé emelkedhet és gáz halmazállapotra vált. Ebben az esetben a szivattyú védelmi célból leáll, míg ez a hőmérséklet 127°C alá süllyed.
Csőkollektor funkció
Vákuumcsöves kollektorok esetében annak felépítése miatt a kollektor hőmérsékletét csak pontatlanul lehet meghatározni (gyakran nem a csőben, hanem a csövön kívül van az érzékelő). Ebben az esetben a szolár kört rendszeres időközönként aktiválni kell rövid időre, hogy a csőben lévő hő az érzékelőhöz (T1) jusson. Ha a csőkollektor funkció van kiválasztva, a vezérlő minden 30 percben bekapcsolja a szivattyút 30 másodpercre.
Fagyvédelmi funkció
A fagyvédelmi funkció bekapcsolásakor a vezérlő elindítja a szivattyút, ha a kollektor hőmérséklete +5°C alá süllyed. Ekkor a hővezető folyadékot áttolja a kollektoron, megpróbálva megakadályozni, hogy a rendszer befagyjon. A szivattyú újra leáll, ha a kollektor hőmérséklete eléri a +7°C-ot.